Dla hoteli

Zobacz ofertę

Dla dostawców

Zobacz ofertę

Dla architektów

Zobacz ofertę


Dobra kawa wizytówką hotelu

Kategoria: Żywność, napoje, alkohol

Autor: Richmont Polska

Dodano: 23:04 27.05.2012

Komentarze: 0

Za sprawą zwiększającej się ilości kawiarni rośnie świadomość konsumentów odnośnie tego jak powinna smakować dobra kawa. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niej poranka, ze względu na  stymulujące działanie często też przy niej prowadzimy mniej oficjalne rozmowy biznesowe. Kawa w hotelu jest więc bardzo istotnym elementem wpływającym na zadowolenie gościa oraz jego finalną opinię na temat obiektu.

Ze względu na miejsce oraz przeznaczenie kawa powinna być serwowana na różny sposób, mogą też być wykorzystywane różne jej odmiany i mieszanki.

Śniadania
Sposoby serwowania:

  • z ekspresu ciśnieniowego kolbowego stojącego za barem

(zalety: dobra jakość kawy; wady: wysoki koszt przygotowania w sytuacji gdy w restauracji jest jeden młynek i używamy dobrej mieszanki, wymaga obsługi personelu, niepraktyczny w sytuacji dużej ilości gości),

  • z ekspresu ciśnieniowego automatycznego ogólnodostępnego

(zalety: dobra jakość kawy, nie wymaga obsługi personelu; wady: wysoki koszt przygotowania ze względu na amortyzację maszyny dedykowanej tylko na śniadania),

  • z ekspresu przelewowego z wykorzystaniem mobilnych termosów

(zalety: niski koszt przygotowania kawy ze względu na dużą wydajność i możliwość wykorzystania do innych celów np. na konferencje, niezła jakość kawy; wady: stosunkowo wysoki koszt zakupu, alternatywą jest popularna forma użyczenia od dostawcy kawy),

  • kawa rozpuszczalna + warnik na wrzątek

(zalety: bardzo niska cena jednej porcji, wady: słaba jakość kawy, wizerunkowe faux-pa).

Najpopularniejszym rozwiązaniem są ekspresy przelewowe, one też zapewniają najlepszy stosunek ceny jednej porcji do jej jakości i ze względu na mobilność termosów są najbardziej praktyczne. Ich dopełnieniem może być serwowanie kawy z ekspresu kolbowego na specjalne życzenie gościa. Najgorszym rozwiązaniem jest natomiast kawa rozpuszczalna, jest źle widziana przez gości oraz sugeruje kosztowe podejście do menu.

Jakie mieszanki podawać na śniadania?
Na śniadania możemy proponować gościom tańsze mieszanki kaw Arabica i Robusta (z przewagą Robusty). Robusta jest znacznie tańsza i gorsza w smaku ale z drugiej strony zawiera znacznie więcej  kofeiny niż Arabica. Dzięki temu lepiej pobudza co w przypadku kawy śniadaniowej jest wskazane.

Restauracja
Kawa w restauracji powinna być przygotowana z wykorzystaniem ekspresu ciśnieniowego automatycznego lub kolbowego. Ekspresy kolbowe są lepsze wizerunkowo jednak trudniejsze w obsłudze. Jeśli nie mamy dobrze wyszkolonego personelu lub występuje w nim częsta rotacja praktyczniejszy jest ekspres automatyczny. Do jego obsługi wystarczy krótkie przeszkolenie, kawa mielona i parzona jest po wciśnięciu jednego przycisku (większość tego typu sprzętów ma również  opcję automatycznego przygotowywania cappuccino).
Jakie mieszanki do restauracji?
Do ekspresów ciśnieniowych idealne są mieszanki kaw Arabica oraz Robusta w proporcjach ok 80%-20% (w tym przypadku dominującą rolę przejmuje Arabica). Również stosunkowo popularne są mieszanki 100% Arabica.

Konferencje
W trakcie przerw kawowych dominującą rolę gra kawa. Musi być mocna i pobudzająca, podana w sposób ułatwiający obsługę bardzo dużej ilości gości w krótkim czasie. W grę wchodzi więc albo samoobsługowy ekspres ciśnieniowy automatyczny (dla mniejszych grup) albo przelewowy z mobilnymi termosami. To drugie rozwiązanie jest wygodniejsze ze względu na większą szybkość dystrybucji kawy oraz możliwości lepszego dopasowania do wielkości grupy (ilość oraz pojemność termosów). Jeśli chodzi o mieszanki to może być to samo co na śniadania czyli Arabica + Robusta z przewagą Robusty.


Trwa ładowanie plików